Alüminyum Hakkında

Sembol:Al
Atom Numarası:13
Atom Ağırlığı:27
Yoğunluk:2,7 gr/cm3
Ergime Derecesi:660°C
Kaynama Derecesi:2300°C
Isı İletkenliği (K):2,37 W/cm/K (25°C'de)
Elektrik iletkenliği:64,94%IACS (Saf Al,2°C'de)

Alüminyum ve Geri Kazanma

Alüminyum hurdasının yüksek değeri, geri Kullanılmış alüminyum içecek kutusunun kazanmayı teşvik eder. Böylece, yeni bir içecek kutusu olması için birkaç alüminyum, hiçbir zaman bir "atık" olmaz hafta yeter. ve çevreye zarar vermez. Kullamlan alüminyumun % 30'u nılan hurdalann geri kazanılmasından elde edilmiştir ve elektrik, inşaat ve taşıt araçları sektörlerinde kullanılan alüminyumun % 70'i, defalarca geri kazanılır.

Avrupa Alüminyum Kutu Geridönüşüm Organizasyonu (ACRE) tarafından yapılan açıklamaya göre, Avrupa'da 100 kutunun 37'si geriye kazanılmaktadır. Bu oranının yakın gelecekte %50'ye çıkması beklenmektedir.

ABD'de ise, alüminyum kutuların geri kazanma oranı 1997 verilerine göre %66,5 olmuştur. (Alüminyum kutu üretimi de %6,5 artarak 100,5 milyar adete ulaşmıştır).

Bir alüminyum doğramanın yeni bir alüminyum doğrama olması için ise binanın ömrünü doldurması beklenir ve en az 50 yıl geçer. Alüminyum ambalaj atıklarından enerji elde eden yeni bir proses bulunmuş ve Avrupa'da kullanılmaya başlanmıştır.